Defensive line

V štvrtej časti si priblížime náprotivok offensive line, čiže prvú líniu defensu (obrany), defensive line.

Počet hráčov v defensive line sa môže meniť tím od tímu a tiež od hernej situácie na ihrisku. Rôzne formacie defensu môžu mať od 2 do 5 defensive limanov, ale najpoužívanejšie sú práve s 3 alebo 4 linemanmi. Ich úloha je preniknúť cez súperovú offensiveline a vyvíjať tlak na quarterbacka a nedať mu možnosť rozohrať loptu v kľude. V ideálnom prípade sa defensive linemanovi podarí quarterbacka zložiť na zem ešte skôr ako rozohrá. Táto skládka sa nazýva sack. Ak sa im nepodarí prekonať offensive line snažia sa aspoň blokovať prihrávku.

Defensive line Cassovia Steelers

Zloženie Defensive line

Ako bolo spomýnané počet hráčov v prvej línii obrany sa môže meniť. Hráči ktorý sú na oboch koncoch defensive line sa nazývajú defensive endi. Hráči, ktorý sú medzi nimi sú zase defensive tackleovia.

Defensive end – Hráč stojací na kraji defensive line. Jeho úlohou je prejsť cez offensive tackla a vytvárať tlak na quarterbacka, alebo vytvára takzvaný contain, ktorého úloha je zabrániť behom smerom do strán či už runningbacka, alebo quarterbacka (keď quarterback vybehuje z poketu do strany nazýva sa to scramble).

Defensive tackle – Nachádzajú sa v strede defensive line, medzi defensive endmi. Práve ich počet sa najčastejšie mení. Keď je nepárny počet defensive linemanov stredný tackle sa nazýva nose tackle. Ich úlohou je práve vytvárať tlak stredom, alebo zastaviť behovú hru cez stred ihriska.

Techniky defensive line

Pass rush – Obranná technika, ktorá vytvára tlak na quarterbacka, aby nemohol v kľude hádzať prihrávku. V ideálnom prípade sa končí už spomýnaním sackom quarterbacka.

Contain – Technika obrany, ktorá má za účel udržať quarterbacka v pockete a nedovoliť mu z neho vybehnúť (takzvaný scrabling). Contain je veľmi dôležitý hlavne proti rýchlim a atletickým quarterbackom. Taktiež je úspešný proti behovej hre dostrany. Contain vytvárajú hlavne defensive endi, ktorý uzatárajú quarterbacka zo strán v pockete a stále zmenšujú jeho priestor na manévrovanie.

Autor: Nabuko #55