Novinky

Oceľoví chlapci z Košíc mali zastúpenie aj v národnom tímeVýber Slovenska sa 26. septembra predstavil v Bazileji na Rankhof Stadium proti reprezentácii Švajčiarska. Tím našej krajiny vytvorili hráči rôznych klubov amerického futbalu zo Slovenska, v zostave nechýbal ani Košičan a Steeler, Roderik Šubovič.


1. Predstav sa fanúšikom Cassovie Steelers

Volám sa Roderik Šubovič, mám 24 rokov a pochádzam z Košíc. K americkému futbalu som sa dostal vo svojich 16 rokoch prostredníctvom výmenného pobytu v Amerike, kde som študoval a hrával na Tylor HS v Kokomo, IN.


2. Americkému futbalu sa venuješ už dlhší čas. Ako si sa dostal do tímu reprezentácie Slovenska? Je ťažké dostať sa tam?

Áno, americkému futbalu sa venujem dlho. Rok v Amerike, potom som mal 5 rokov pauzu a následne som v Cassovii Steelers od roku 2012. Do reprezentácie som sa dostal, keď ma náš head coach Justin Ramsey vybral do širšiej nominácie aj s inými hráčmi z tímu, následne sme šli na try out.


3. Ako prebieha výber hráčov?

Výber hráčov prebiehal try out-om, kde bol camp zameraný na testovanie hráčov. Doobedu boli atletické testy a poobede futbalové a pozičné testy.


4. Ako prebiehajú tréningy reprezentácie?

Tréningy prebiehali celý víkend dvojfázovo. Bolo tam stále cez 50 hráčov a asi 8 trénerov, skutočne to bola makačka,  dalo sa natrénovať úplne všetko od techniky, pozičných drillov až po zdokonaľovanie playbook-ov. Hlavne každý sa chcel ukázať v čo v najlepšom svelte, aby sa dostal do zostavy, čiže celý camp si musel ísť na 100%, jediná chybička ťa mohla stáť miesto v reprezentácii.


5. Aká je v repre atmosféra? Cítiť tam rivalitu, alebo skôr vládne medzi hráčmi súdržnosť, aj keď pochádzajú z rôznych tímov?

Podľa môjho názoru "správna" rivalita v reprezentácii musí byť, každý sa predsa chce dostať do zostavy a dostaneš sa tam jedine vtedy, ak ukážeš trénerom, že si lepší ako ostatní.


6. Poďme k samotnému zápasu. Ako sa ti hralo? Na akom poste si hral?

Celú prípravu od osobných tréningov, campov a prípravných zápasov som si nesmierne užíval a prial si nastúpiť vo Švajčiarsku. Keď ten moment prišiel, chcel som všetko to, čo som dal do toho dal, zužitkovať na ihrisku a to sa mi aj podarilo. Hral som na pozícii defense tackle, hralo sa mi perfektne a podal som výkon, aký tréneri odo mňa očakávali.


7. V minulosti si už Slovensko reprezentoval v zápase proti Českej republike. Tento krát sa repre stretla so Švajčiarskom, ak môžeš tieto dva zápasy porovnať, aká bola atmosféra „doma a vonku“?

Zápasy Slovensko vs. Česko majú stále takú inú atmosféru a rivalitu. Doma proti Čechom sme vedeli, že je to ich prípravný zápas a náš "priateľský". Nám išlo o to sa ukázať v čo najlepšom svetle, spropagovať americký futbal na Slovensku a zahrať pekný zápas. Atmosféra bola doma úžasná, veď prišlo okolo 4000 ľudí a organizácia bola na vysokej úrovni. Zápas so Švajčiarskom bol náš historicky prvý o postup na Majstrovstvá Európy. Bolo cítiť tlak a vedeli sme, že musíme vyhrať. Do Švajčiarska nás prišlo podporiť síce menej ľudí, ale vytvorili nám skvelú atmosféru, začo im ďakujem.


8. Aj napriek veľkej snahe sa Blue army zápas vyhrať nepodarilo. Ako to hodnotíš?

Hodnotenie zápasu by som nechal na coaching staff. Za seba môžem akurát povedať, že tento zápas rozhodli maličkosti, ako sú dropy, miss tackle a penalty. Zápas bol vyrovnaný a kto urobil viac chýb, ten prehral. Škoda, že to bolo na našej strane.


9. Aký je to pocit reprezentovať svoju rodnú krajinu?

Mám pocit hrdosti a určitej satisfakcie, keď môžem reprezentovať svoju rodnú krajinu.


10. Čo by si odkázať hráčom, ktorí by radi vybehli na trávnik v národných farbách?

Treba makať, trénovať a veriť si!!


Ďakujeme za rozhovor.

Autor: Nabuko #55