Skórovanie a Tím

Skórovanie

Americký futbal je kolektívny šport, v ktorom hrajú dva tímy proti sebe. Každý z tímov má na ihrisku 11 hráčov, ktorí sa snažia útočiť a skórovať, alebo naopak sa snažia zabrániť skórovaniu. Zápas vyhráva ten tím, ktorému sa po skončení štvrtej štvrtiny podarilo získať viac bodov. Jedna štvrtina má 15 minút (v Európe sa v súčasnosti hrá len 4 x 12 minút). Skóruje sa viacerými spôsobmi:

1. Touchdown – nastáva vtedy, keď sa podarí jednému tímu preniesť loptu do súperovej endzone (skórovacej zóny) na konci ihriska. Po úspešnom touchdowne tím získava 6 bodov.

2. Extrapoint – Tím, ktorý skóroval touchdown, má možnosť získať extra body. Musí si zvoliť, či sa pokúsi kopnúť na bránku za 1 bod, alebo sa pokúsi znovu preniesť loptu do súperovej endzone za 2 body.

3. Fieldgoal – gól z ihriska. Tím, ktorý má v držaní loptu, sa môže hocikedy pokúsiť kopnúť gól medzi tyčky brány. Úspešný pokus je odmenený 3 bodmi.

4. Safety – keď hráč s loptou je zložený vo svojej vlastnej endzone obrancom z druhého tímu. Tím obrancu získava 2 body.

Zloženie Týmu

Tím je zložený z viacerých celkov, z ktorých má každý svoju špecifickú úlohu.

1. Offense (útok) – Keď ma tím v držaní loptu, na ihrisko nastupuje offense (tím útoku) a snaží sa postupovať smerom k súperovej endzone a skórovať. Útočiaci tím ma 4 down- y (pokusy) na prekonanie vzdialenosti minimálne 10 yardov (9,14 m). Ak sa mu to podarí, získava ďalšie 4 down-y na ďalších 10 yardov. Takto postupuje až kým neskóruje, nepríde o držanie lopty, alebo sa mu nepodarí dosiahnúť hranicu 10 yardov na 4 pokusy.

2. Defense (obrana) – Ak tím príde o držanie lopty, offense sa vystrieda s defense (tímom obrany) na ihrisku a situácia sa otočí. Defense sa snaží zabrániť súperovmu útoku v postupe alebo skórovaniu. V ideálnom prípade sa podarí tímu obrany loptu od súpera získať (takeover).

3. Special Team (špeciálny tím) – nastupuje na ihrisko len na konkrétne situácie, ako sú kick off (výkop), skórovanie extra bodov, pokus o fieldgoal (gól z ihriska), alebo odkop (punt) lopty.

Autor: Nabuko #55