Novinky

Nevydarený vstup do sezóny

Sobota (23.4.2016) bola dlho očakávaným dňom celej americko-futbalovej spoločnosti na Slovensku. Týmto dňom sa oficiálne začala nová sezóna pre rok 2016 a otvárací zápas sa odohral na východe na domácom ihrisku Cassovie Steelers.

Do sezóny sme vyštartovali súbojom s rytiermi z Nitry, ktorí k nám merali dlhú cestu. Po doobedňajších úpravach ihriska a jeho okolia začali prichádzať fanúšikovia a zaberali svoje miesta na tribúne. Hráči oboch tímov sa na ihrisku venovali rozcvičke a každý netrpezlivo očakával úder štrnástej hodiny a prvého výkopu tohto roku.

Po úvodnom facecheck-u hráčov nasledovalo predstavenie oboch tímov zakončené odohratím našej štátnej hymny. Následne už nič nebránilo započať zápas a tak sa kapitáni stretli v strede ihriska, aby si hodili mincou a rozhodli, kto bude mať loptu prvý. Coin toss, ako sa tento začiatok zápasu nazýva, vyhrali hostia a zvolili si možnosť výberu v druhom polčase.

Cassovia Steelers vs Nitra Knights offense line

My sme si na úvod zápasu teda zvolili return, takže úvodný výkop ostal v réžii Nitry a na ihrisko sa pripravil náš kick-off return tím. Return sa nám celkom vydaril a vybojoval štartovaciu pozíciu pre našu offense za 30-yardovou hranicou. Odtiaľto sa nám podarilo prebojovať až na polovičku súpera, kde ale obrana rytierov dokázala odolať a na ihrisko sa dostal punt tím, ktorí po nepodarenom snape stratil loptu a Nitrania tak mohli začať svoj nápor na našej 30-yardovej hranici. Rytieri svoj útok dotiahli až pred brány našej endzóny, ale ich obliehanie bolo prelomené fumblom, teda získaním lopty našim obrancom Rasťom Mikulom a na ihrisko nastúpil útok s neľahkou úlohou prebiť sa z obklúčenia rytierov z dvoj- yardovej hranice. Bohužiaľ sa podarilo obrancom Nitry zložiť hráča s loptou ešte v našej endzóne a tým si pripísali prvé dva body na svoj účet za safety. Nasledoval útok hostí, ktorý sa nám tentokrát nepodarilo zadržať a zakrátko si pripísali ďaších 6 bodov a svoje vedenie zvýšili na 0:8. Po neúspešnom extra pointe nasledoval nitriansky výkop s vynikajúcim returnom v podaní Viktora Senčáka, ktorý zabehol za polovičku ihriska a poskytol tak offense vynikajúcu pozíciu, ktorú dokázal útok ešte vylepšiť posunom na 10-yardovú hranicu od súperovej endzóny. Tam sa ale prvá štvrtina skončila, ale našťastie v americkom futbale to znamená len zmenu strán a v hre sa pokračuje ďalej, takže o svoje výhodné postavenie sme neprišli a náležite ho využili ziskom šiestich bodov po behu Terryho Gaitora a bez úspešného potvrdenia sme znížili náskok hostí len na 6:8. Následný protiútok nitrianskych rytierov dokázala naša obrana zastaviť a útok odmenil túto snahu ziskom ďalšieho touchdownu po dlhej prihrávke Terryho Gaitora na Jozefa Drábika, ktorý po nahrávke dobehol ďalších 30 yardov do endzóny. Ani tentokrát sa nepodarilo získať aj extrapoint a tak sme sa chopili vedenia 12:8. Odpoveď hostí nenechala na seba dlho čakať a po dlhom passe skórovali touchdown, ktorý potvrdili ďalšími dvoma bodmi prenesením lopty znovu do endzóny miesto kopania na bránku, čím misky váh víťaztva priklonili zase na svoju stranu stavom 12:16. Do konca polčasu už neostávalo veľa času a tak sa naša offense snažila tento stav zmeniť neprestávajúcim náporom. Bohužial, podarilo sa im dostať loptu 7 yardov od endzóny, keď čas vypršal a ich snaha tak nebola korunovaná úspechom.

Druhý polčas sme začali úspešnou obranou, pri ktorej sa nám podarilo zatlačiť rytierov späť do ich územia, odkiaľ boli donútení puntovať. Chyba v našom punt tíme spôsobila, že Nitrania získali loptu namiesto našich returnerov a tým získali možnosť znovu útočiť, ale tentokrát už zo vzdialenosti 15 yardov od našej endzóny. Nakoniec sme tomuto tlaku podľahli a bez úspešného extrapintu posunuli svoje vedenie rytieri na 12:22. Na ďalšiu príležitosť útočiť hostia nemuseli dlho čakať a po skompletizovaní fumblu a následným rýchlym nájazdom prerazili našu obranu, čím získali ďalších 6 bodov pre svoj tím a po neúspešnom pokuse na extrapoint zmenili skóre na 12:28. Tento pre nás nešťastný začiatok druhej polovice zápasu sa ukázal nakoniec ako kľúčový a aj napriek enormnej snahe oboch tímov sa už skóre do konca zápasu nezmenilo. Diváci si ale mohli užívať vyrovnaný zápas, obom stranám sa darilo odohrávať dlhé útočné drivy, ale ani jeden sa už neprebil do vytúženej endzóny. Nakoniec rytieri zakončili zápas hrou „na koleno“, alebo takzvanou winning formation, keď po snape si hráč s loptou hneď kľakne a tak nechá plynúť čas. Takýmto spôsobom môže tím nechať uplynúť 2 minúty bez rizika straty lopty.

Víťazným rytierom blahoželáme k úspešnemu štartu novej sezóny. My sa sústredíme na vylepšenie našej hry a najbližšiu sobotu (30.4.2016) budeme cestovať za bojovníkmi do Žiliny, aby sme si s nimi na ich ihrisku zmerali sily.

Autor: Nabuko #55