Novinky

Coach Warren Courtney Oliver opäť v Košiciach


Ani počas leta nespíme na vavrínoch a na tréningoch nás navštívil aj kouč zo Spojených štátov, tak sme využili príležitosť a trochu sme ho vyspovedali.

Môžete sa nám v krátkosti predstaviť, kto ste a odkiaľ?
Volám sa Warren Courtney Oliver a pochádzam z Alabamy. Odtiaľ som sa presťahoval do Tennessee, kde som hral futbal na strednej škole a neskôr i na vysokej škole, bolo to na East Tennessee State University v Johnsson city. Po pár rokoch aktívneho hrania som sa rozhodol pre trénovanie a trénerskú kariéru som vlani ukončil po 43 rokoch. Počas môjho pôsobenia som učil a trénoval na mnohých školách a prevažne úspešne.

Aké úspechy ste dosiahli počas vašej kariéry?
Vyhrali sme niekoľko okresných majstrovstiev. V roku 1979 sme vyhrali krajské majstrovstvá a postúpili do štátneho štvrťfinále, kde sme boli vyradení po veľmi tesnom zápase - súper skóroval 22 sekúnd pred koncom a prehrali sme 14:7. Mimochodom, ten tím potom vyhral štátne majstrovstvá a v ten rok boli aj národní šampióni v stredoškolskom futbale. Bol to jediný zápas, ktorý sme v ten rok prehrali. Počas môjho pôsobenia sme mali veľa dobrých tímov v prvej desiatke v štáte.

Čo vás priviedlo na Slovensko a konkrétne do Košíc?
Moja dcéra a zať tu žijú a majú 8 z mojich 10 vnúčat, tak som ich prišiel pozrieť.

Ako ste sa dozvedeli o klube amerického futbalu Cassovia Steelers?
Minulý rok ich môj zať zazrel, keď šiel po výpadovke a zastavil sa pri nich. Bolo to prvýkrát, čo videl americký futbal tu na Slovensku. Zaujalo ho to, lebo väčšinou sa tu hrá soccer, ako ho voláme v Amerike. Povedal im: “Môj svokor príde o pár týždňov na Slovensko, trénoval stredoškolský futbal 33 rokov v Amerike.” Chlapci boli z toho nadšení a povedali, že by bolo super, keby som prišiel a niečo ich naučil.

Na čom by ste chceli s chlapcami z Cassovie Steelers pracovať?
V podstate budem pokračovať v tom, čo som robil doteraz, teda pracovať na ich základoch. Majú atletické schopnosti a chápu podstatu hry, ale chýbajú im základy. Musia na nich pracovať a to sa dá, iba ak ich bude niekto trénovať a pracovať na nich celý čas.

Čo konkrétne myslíte pod pojmom základy?
Základy sú ako vykročiť, postup čo urobiť, aby mohli blokovať alebo tacklovať, práca nôh quarterbacka, preberanie lopty runningbackom, aby bol tam, kde má byť. Na tom istom mieste, vždy v tej istý čas. Toto sú maličkosti, ktoré z vás spravia lepšieho hráča.

Ako vidíte tím Cassovia Steelers?
Je tu túžba byť dobrý, ale chlapci poväčšine pracujú a robia to ako záľubu, užívaju si to a naozaj chcú. To bola prvá vec, ktorá na mňa zapôsobila, keď som sem prišiel. To, ako veľmi sa chcú naučiť futbal. Zadané play-e sú fajn, ale keď ich neviete zahrať správne, nie je to veľmi dobré. A to je spôsob, akým im chcem pomôcť, aby sa menej venovali play-om a viac sa sústredili na základy. Naučiť sa futbal, to znamená upravovať veci za behu. V Amerike tomu hovoríme “savvy” (chápanie niečoho, viac ako len understand) alebo Futball savvy (chápanie futbalu). Znamená to hrať hru a rozumieť jej. Musíte premýšlať, nemôžete natrénovať každú možnú situáciu, to je nemožné.

Aké sú zásadné rozdiely vo futbale na Slovensku v porovnaní s USA?
Veľa veľkých ľudí u vás robí napríklad vzpieranie, lebo nie je kam by inam išli, tu nie je americký futbal tak rozvinutý. V time Cassovia Steelers je hráč, ktorý začal v 19-tich a už hrá 4 roky. Ja keď som mal 19, bol som obklopený futbalom a pred sebou som mal ešte dva roky ako hráč. Potom boli dve možnosti, buď ísť do NFL alebo byť poloprofesionál, čo som nechcel a tým pádom je koniec. Ja som hral ešte pár rokov po strednej škole, ale väčšina mojich priateľov ani nezačala hrať futbal na univerzite. A to je asi hlavný rozdiel.

Čo by ste odkázali hráčom Cassovie Steelers?
Futbal nie je pre každého, pretože si vyžaduje oddanosť. Musíte byť naozaj ochotní dostávať rany a byť ochotní ich rozdávať. Musíte si užívať fyzický kontakt. Ak nie ... tak choďte hrať guličky (smiech).

Ďakujeme za rozhovor.

Autor: Nabuko #55